Iženiera kapteiņa Meļņikova aizsardzības dambja būvniecības pabeigšanas 180. gadadienai

Andrejs Kudirka
23. oktobris, 2020.

2021. gadā aprit 180 gadi kopš inženiera kapteiņa Meļņikova projektētā aizsargdambja būvniecības pabeigšanas. Gatavojoties jubilejai, Krievu kultūras centra mākslinieks Pjotrs Hudobčenoks izgatavoja inženiera kapteiņa Pāvela Meļņikova figūriņu. Par to, kas viņš ir un ko šis cilvēks izdarīja mūsu pilsētas labā, lasiet tālāk.

Dinaburgas pilsētas atrašanās vieta bija tāda, ka pilsēta vairākkārt bija pakļauta plūdiem. 1829. gada pavasaris atnesa lielus postījumus. 1829. gada 6. aprīlī tika appludināta visa Jaunā Forštate (pilsētas centrs), Grīva, Judovka, Gajoks, visa Dinaburgas cietokšņa teritorija, un plūdi pilnībā nojauca agrāk uzbērto aizsargājošo aizsprostu.

1830. gada 8. novembrī Pāvels Meļņikovs iesniedza Dzelzceļu padomei “Piezīmi par plūdu cēloņiem Rietumu Dvinā un par Dinaburgas pilsētas pasargāšanas veidu no to kaitīgās ietekmes”. Pirmkārt, veicot kuģniecības nodrošināšanas uzdevumus, inženieris pārliecinājās, ka projekts notur ūdens līmeni upē. Pāvels Petrovičs ierosināja uzbūvēt speciālu 7 km garu dambi, norobežojot no upes cietoksni un pilsētas forštates. Lai novadītu izkusušā sniega vai lietus ūdeni, kas varētu uzkrāties baseinā, kuru noslēdz dambis, Meļņikovs projektēja divas slūžas Šuņicas upes ietekā Dvinā. Lai palielinātu aizsardzības drošību, Meļņikovs projektēja kanālus, pa kuriem palu ūdeņi piepildīja cietokšņa grāvjus, padarot citadeles sienas par nepieejamām ienaidnieka kājniekiem. Un plūdu gadījumā uzbērums varētu kalpot arī par labu un drošu ceļu pa Dvinas labo krastu.

Par godu šim notikumam tika uzstādīts čuguna stabs, uz kura bija uzraksts “Pēc suverēna imperatora Nikolaja I pavēles Dinaburgas pilsēta tika pasargāta no plūdiem 1841. gadā”.