KULTŪRVĒSTURISKĀ EKSPOZĪCIJA

latinsoft
1. februāris, 2023.

2017. gada 9.novembrī Krievu kultūras centra malahīta zālē valsts simtgadei veltītās izstādes “Mēs savai Latvijai” grandiozā atklāšanā pulcējās daudz cilvēku. Izstāde “Mēs savai Latvijai” jeb, kā centra darbinieki to sauc, “slavas istaba”, radās lielās jubilejas svinību priekšvakarā – Latvijas Republikas 100. gadadiena.

Jaunā ekspozīcija atspoguļoja Daugavpils Krievu kultūras centra ieguldījumu Latvijas labklājībā.

Ideja izveidot speciālu ekspozīciju valsts jubilejai piederēja centra vadītājai Geroidai Bogdanovai, bet ieteica šo ideju viņai vēstures zinātņu doktore Genovefa Barkovska, Daugavpils latviešu biedrības vadītāja. Darbs pie telpas noformējuma, kuru īsuma labad sāka dēvēt par “latvisko”, notika radošās mokās un debatēs. Rezultātā KKC darbinieki Pjotrs Hudobčenoks un Aleksandrs Bogdanovs projektēja istabu Latvijas simbolu krāsās. Šajā kabinetā ir plaši vēstures un kultūras materiāli. Stendos atrodas dokumenti par Latvijas Republikas dibināšanu, kas saistīti ar Latvijas neatkarības pasludināšanu 1918. gada 18. novembrī un miera līguma parakstīšanu starp Krieviju un Latviju 1919. gadā. Vēstures stendi stāsta par Latvijas Republikas veidošanās notikumiem Daugavpilī. Šeit ir arī informācija par visiem valsts prezidentiem, himna, karogs, svētku un piemiņas datumi. Ir informācija arī par divu Latvijas prezidentu: Vairas Vīķes-Freibergas un Valda Zatlera Krievu kultūras centra apmeklēšanu.

Izstāde tika izveidota arī, lai atspoguļotu dažādus Krievu nama darbības aspektus un līdzdalību pilsētas, reģiona un valsts kultūras dzīvē, tāpēc visvērtīgākie eksponāti ir Krievu kultūras centra speciālistu un radošo komandu sasniegumi. Šeit jūs varat redzēt ne tikai centra mākslas kolektīvu fotoattēlus, viņu izrādes un tikšanās ar izciliem viesiem, bet arī balvas, kuras tika iegūtas par radošo darbu. Ekspozīcijā apskatāmi arī Krievu kultūras centra darbinieku iespieddarbi. J. Jermakova grāmata “Tu esi mūsdienu pasaka…” stāsta par Krievu nama vēsturi, vēsturnieks un pētnieks A. Bogdanovs pilsētas vēsturei veltīja divas grāmatas: “Dinaburga 1812. gada karā” un “Dvinska pirmā pasaules kara laikā”.

Tajā pašā telpā jūs varat iepazīties ar reprezentatīvajiem materiāliem, starp kuriem ir krūzes ar Krievu nama ekspozīcijām, vēsturiskās monētas, Daugavpils Māla mākslas centra latgaliešu meistaru darbi. P. Hudobčenoka mākslas darbi ar latvju Dainu sižetiem. Par izstādes rotājumu un dāvanu valstij kļuva G. Bogdanovas darbi dimantu izšūšanas tehnikā. Tika attēloti galvenie Daugavpils apskates objekti: pilsētas muzejs, Krievu nams, Daugavpils teātris, cietokšņa Nikolaja vārti, Sv. Aleksandra Ņevska baznīca, kā arī Baznīcu kalna baznīcas (luterāņu baznīca, Sv. Borisa un Gļeba katedrāle, Vissvētākās Jaunavas Marijas Bezvainīgās ieņemšanas baznīca un Vissvētākās Jaunavas Marijas un Sv. Nikolaja Piedzimšanas baznīca).Izstādes atklāšanā Geroida Bogdanova sacīja: “Mēs šo istabu veidojām ar mīlestību. Mūsu mākslinieks Pjotrs Hudobčenoks, neraugoties uz nelielo telpas platību, spēja istabu izrotāt ļoti skaisti: viņš izvēlējās atbilstošus aizkarus un galdautus, oriģinālās sveces ar svečturiem, pat vāzē ir ziedi, kurus istabai ir radījuši mūsu speciālisti. Mūsu leļļu meistare Tatiana Kopina izgatavoja lelli latviešu tautas tērpā. Tika ieguldīts ļoti cītīgs un radošs darbs: viņas lelle izrādījās ļoti skaista, oriģināla un vienlaikus precīza.”

AUDIO GUIDE ENG