Krievu kultūras centrs prezentē videofilmu par priesteri Nikolaju Klepatski

Andrejs Kudirka
6. oktobris, 2022.

7. oktobrī plkst. 16:00 Latgales Centrālajā bibliotēkā notiks videofilmas “Nikolajs Klepatskis. Daugavpilietis, kurš aizstāvēja katedrāli” prezentācija.

Sabiedriskās organizācijas Krievu kultūras centrs “Kalistratova nams” prezentētā filma stāsta par pilsētas vēsturi un Daugavpils katedrāles likteni, kuras ilggadējais prāvests bija virspriesteris Nikolajs Klepatskis.

Daugavpils Svēto Mocekļu Borisa un Gļeba katedrāle šobrīd tiek dēvēta par vienu no skaistākajām baznīcām Baltijā, tā ir Daugavpils arhitektūras pērle un viens no pilsētas iecienītākajiem tūrisma objektiem. Baznīcas kalnu rotājošā katedrāle izraisa Daugavpils viesu sajūsmu un tās iedzīvotāju lepnumu. Tomēr tas ne vienmēr tā bijis. Otrā pasaules kara laikā dievnams tika nopostīts, 60.-70.gados katedrālei draudēja slēgšana.

Pēc arhīvu dokumentiem, novadpētnieku un vēsturnieku pētījumiem, pareizticīgo priesteru stāstiem un draudzes locekļu atmiņām, tika izveidots video stāsts par Borisa-Gļeba katedrāli un tās prāvestu Nikolaju Klepatski. Pateicoties virspriestera pūlēm dievnams tika atjaunots, labiekārtots, pasargāts no apgānīšanas un saglabāts jaunajām paaudzēm. Vairāk nekā 30 kalpošanas gados tēvam Nikolajam tika piešķirta lielākā daļa nozīmīgu apbalvojumu, tai skaitā arī divi ordeņi – Sv. Radoņežas Sergija ordenis un Maskavas Svētā kņaza Daniela ordenis.

Vairāk par virspriesteri Nikolaju Klepatski iespējams uzzināt novadpētnieka Jurija Čertova grāmatā “Pazīstamie krievi Daugavpils vēsturē” («Известные русские в истории Даугавпилса»), redaktore – Gaļina Ivanova. Grāmatu izdevusi sabiedriskā organizācija Krievu kultūras centrs “Kalistratova nams”. Vēsturiskā informācija kļuvusi par pamatu daudziem referātiem konferencēs, publikācijām, kā arī jaunu faktu apkopošanā. Videofilma “Nikolajs Klepatskis. Daugavpilietis, kurš saglabāja katedrāli” ir vēl viens stāsts par ievērojamiem cilvēkiem, kas veidoja Daugavpils vēsturi.

Filmas autori – Ņina un Valentīns Margeviči – Latvijas Pareizticīgās baznīcas dokumentālisti, kuri pēdējo 20 gadu laikā ir uzņēmuši vairāk kā 10 videofilmu par pareizticību. Filmas tapšanu atbalsta Daugavpils pilsētas domes Sabiedrisko organizāciju fonds.

Aicinām 7. oktobrī plkst. 16:00 uz videofilmas “Nikolajs Klepatskis. Daugavpilietis, kurš aizstāvēja katedrāli” prezentāciju, kas notiks Latgales Centrālajā bibliotēkā (Periodikas sektorā, 2. stāvs, ieeja no Ģimnāzijas ielas).