Tiek veidota filma par Borisa un Gļeba katedrāli un tās prāvestu 50.-80.gados Nikolaju Klepatski

Andrejs Kudirka
10. janvāris, 2022.

Noslēgusies videofilmas “Nikolajs Klepatskis. Daugavpilietis, kurš aizstāvēja katedrāli” filmēšanas darbi, kas top pēc sabiedriskās organizācijas “KKC “Kalistratova nams”” projekta. Filmas autori ir slavenie dokumentālisti no Daugavpils, starptautisko garīgo filmu konkursu laureāti Ņina un Valentīns Margeviči.

Lielākā daļa filmas ir veltīta katedrāles vēsturei – par tās celtniecību un uzplaukumu, par smagu postījumu kara laikā, par atjaunošanu 50. gados, par slēgšanas draudiem 60.gados. Par to stāsta vēsturnieki A .Bogdanovs un L. Žilvinska. Sarežģītākā un noslēpumainākā daļa ir draudi padomju laikos slēgt katedrāli. Filmā ir stāstīts, kā šajā grūtajā laikā pazemīgs varonis darīja visu iespējamo, lai glābtu katedrāli.

Par katedrāles – Daugavpils arhitektūras pērles – mūsdienu dzīvi pastāsta Bīskaps Aleksandrs un A. Jukimovičs. Savās atminās par to tālo laiku notikumiem, kad katedrāles prāvests atdeva visus savus spēkus un līdzekļus nopostītās katedrāles atjaunošanai un pēc tam aizstāvēja tās saglabāšanas nepieciešamību dažādās instancēs, dalās gan ievērojamas personas, piemēram, Metropolīts Aleksandrs, gan vienkāršie draudzes locekļi, kuru liktenī nozīmīgu lomu spēlēja tēva Nikolaja personība.

Filmas galvenā ideja bija apgalvojums, ka cilvēki, kas spēj uz varoņdarbiem, nedzīvo citās valstīs vai pilsētās, bet gan mums līdzās. Nikolajs Klepatskis atstāja pēdas pilsētas vēsturē, dodot mums iespēju lepoties ar majestātisko katedrāli. Taču atmiņa par viņu cilvēku sirdīs sāka zust. Atgādiniet un stāstiet daugavpiliešiem, mudiniet atcerēties ar pateicību – filma palīdz atrisināt šos uzdevumus.

Ārkārtas situācijas dēļ filmas pirmizrāde pārcelta uz maiju, kad tiks svinēta katedrāles diena un Slāvu kultūras dienas.

Projekta vadītājs un dalībnieki sirsnīgi pateicas visiem, kas atbalstīja filmas tapšanu, sniedza visu iespējamo palīdzību dokumentu un liecinieku meklēšanā, veltīja savu personīgo laiku intervijai un piedalījās Nikolaja Klepatska apbedījuma vietas labiekārtošanā.

Liels paldies Rīgas un visas Latvijas Metropolīta Aleksandra kancelejas darbiniekiem, Daugavpils-Rēzeknes eparhijai, Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejam, Maļinovas pareizticīgo draudzei, Krievu kultūras centram un visiem, kas nepalika vienaldzīgi pret katedrāles un tās prāvesta, kurš kalpoja 33 gadu garumā, virspriestera Nikolaja Klepatska likteni.

Videofilma “Nikolajs Klepatskis. daugavpilietis, kurš aizstāvēja katedrāli” tika izveidota Daugavpils pilsētas domes „Sabiedrisko organizāciju atbalsta fonda” programmas ietvaros.

Sagatavoja:

Gaļina Ivanova, projekta vadītāja.

Biedrība “Krievu kultūras centrs “Kalistratova nams””

kkc_kn@inbox.lv