Ražas svētki “Oseņini” Krievu kultūras centrā

Andrejs Kudirka
22. septembris, 2020.

26.septembrī plkst. 12.00 Krievu kultūras centrā notiks septembra galvenie svētki – ražas svētki “Oseņini“.
Rudens ir dāsna, bagātīga un viesmīlīga sezona. Kopš seniem laikiem krievu tauta svinēja rudeni kā īpašus svētkus – rudens saulgriežu dienu, kas ir pateicības svētki dabai par dāsno ražu.
Par godu rudens
saulgriežiem svinēja divas nedēļas – septiņas dienas pirms un septiņas dienas pēc. Ar šiem svētkiem ir saistīti daudzi uzskati un tradīcijas. Piemēram, cilvēki uzskatīja, ka šajā laikā noplūktais pīlādžu koks pasargās māju no bezmiega un no nelaimēm, kuras nes ļaunie gari. Pīlādžu birstes kopā ar lapām tika izliktas starp logu rāmjiem kā talismans pret ļaunajiem gariem.
Šajā laikā bija pierasts apciemot radus, pulcēties visiem pie viena galda, lai apspriestu gada rezultātus: cik daudz ražas katrs savāca, ko izdevās ievākt no meža, vai ir pietiekami daudz krājumu, lai visu gadu spētu pabarotu ģimeni, vai var atlikušo pārdot vai dāvāt radiniekiem.
Šie svētki tiek plaši atzīmēti – rīko gadatirgus, kuros tiek pārdoti mājlopi un preces, kas audzētas, novāktas vai pagatavotas ar savām rokām: ogas, augļi, dārzeņi, sēnes, marinēti gurķi, ievārījums, medus, piena un gaļas produkti.
Šogad Krievu kultūras centrs nolēma svinēt šos svētkus ar visu krievu viesmīlības plašumu – tajā būs savs gadatirgus, dziesmas, dejas un našķi. Gadatirgus apmeklētājiem būs iespēja nobaudīt un iegādāties neparastus ievārījumus, kurus vārija meistarotāja no Indras. Kur vēl var nogaršot ievārījumus, kas gatavoti no rožu ziedlapiņām, bietēm, čiekuriem, gurķiem un pat tomātiem ar zemenēm?
Būs arī iespēja nobaudīt un iegādāties ārstnieciskās zāļu tējas, kuras piedāvās sabiedriskā organizācija “Zaļā krūze”.
Ar mums kopā svētkus svinēs: Ukrainas kultūras centrs, Baltkrievu kultūras centrs, ansamblis KVATRA+, Skaidrīte
Ērliha, folkloras kopas “Славянка” un “Русичи“, vīru vokālais ansamblis “Вдохновение“, koris “Малиновый звон“, deju grupa “Узоры“, bērnu vokālais ansamblis “Русские карагоды“.
Ieeja pasākumā ir bez maksas – visi tiek laipni aicināti! Tiekamies 26.septembrī plkst. 12.00 ražas svētkos “Rudens” Krievu kultūras centrā (Varšavas ielā, 14).

Pasākuma atbalstītāji – „Dienvidlatgales NVO atbalsta centrs” un Kultūras ministrija.