Jurija Sarāna «Mirkļi»: Krievu kultūras centrā apskatāma jauna izstāde (FOTO)

Andrejs Kudirka
9. oktobris, 2023.

6. oktobrī tika atklāta un līdz 17. novembrim Krievu kultūras centrā (Varšavas ielā 14) apskatāma Jurija Sarāna gleznu izstāde «Mirkļi».

Jurijs ir daudzu personālizstāžu dalībnieks, kura darbi tika prezentēti Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā, mākslas salonos, biedrībās un vernisāžās. Viņa darbus augsti novērtējuši eksperti un tagad tie apskatāmi KKC ekspozīcijā!

Mākslinieks izstādes atklāšanā pastāstīja, ka viss sākās ar to, ka zīmēšanas skolotāja uzdeva saviem audzēkņiem uzzīmēt saulīti. Un Jurijam tā sanāca skaistāka nekā pārējiem. Jūrijs absolvēja Daugavpils 1. arodskolu un 1974. gadā aizgāja armijā, kur turpināja gleznot:

„Šeit es pirmo reizi saskāros ar glezniecības maģisko spēku, redzot, kā lietuviešu mākslinieki, kuri pēc augstskolas absolvēšanas ieradās armijā virsnieka dienesta pakāpē, profesionāli strādāja ar otu. Viņi ņēma vienu eļļas krāsu, sajauca to ar divām vai trim citām pretējās krāsās, tādējādi iegūstot vēlamo toni. Tagad šis process man ir ierasts, bet toreiz aizrāva un sajūsmināja. Kopš tā laika arī es gleznoju tikai ar eļļas krāsām,” – pastāstīja Jurijs. 

Visu dzīvi J. Sarāns strādāja par mākslinieku noformētāju dažādos Daugavpils uzņēmumos, kā arī nepameta novārtā glezniecību, kurai pilnībā nodevās pēc aiziešanas pensijā. Mākslinieks gandrīz katru dienu strādā astoņas līdz desmit stundas, dažreiz līdz pilnīgam radošo spēku izsīkumam. Dažas gleznas Jurijs glezno mēnešiem ilgi, uz kādu laiku noliekot malā, bet pēc tam atkal atgriežoties pie vecajiem darbiem:

“Es itin kā „iekāpju” gleznā un tad uzreiz redzu trūkumus zīmēšanas tehnikā, sižetā vai kompozīcijā. Kaut ko mainu, pievienoju vai pārtaisu pilnībā, un tikai pēc tam, kad viss nostājas savās vietās, uzskatu, ka darbs ir pabeigts.”

Jurijs nekad nav apmierināts ar rezultātu, viņam nepatīk uzslavas un viņš neuzskata sevi par glezniecības meistaru. Mākslinieks draudzējas ar ģitāru, tāpēc izstādes atklāšanā izpildīja dažas savas mīļākās dziesmas.

Laipni gaidīti izstādē «Mirkļi» – ekspozīcija būs apskatāma līdz 17. novembrim. Ieeja bez maksas.