Izdota grāmata “Pazīstamie krievi Daugavpils vēsturē”

Andrejs Kudirka
27. janvāris, 2021.

Daugavpilī tika izdota jauna grāmata – nāca klajā Daugavpils novadpētnieka Jurija Čertova materiāls “Pazīstamie krievi Daugavpils vēsturē”. Autors-sastādītājs informāciju grāmatai vāca vairākus gadus un 2020.gadā palūdza sabiedrisko organizāciju “Krievu kultūras centrs “Kalistratova nams”” palīdzēt sagatavot grāmatu izdošanai.

Grāmatā apkopota informācija par vēsturiskām personām, kuru darbība veicināja mūsu pilsētas attīstību un labklājību. Starp tiem ir cari, ierēdņi, zinātnieki, kareivji, garīdznieki, ārsti, pedagogi, aktieri, sportisti… Šie cilvēki dažādos laikmetos nesa ievērojamu ieguldījumu Daugavpils vēsturē.

Jurijs Čertovs atzīst, ka “daudznacionālajā Daugavpilī grūti noteikt tīrasiņu krievus, baltkrievus, ukraiņus, latviešus, poļus”. Tāpēc, izvēloties grāmatas varoņus, viņš pirmkārt orientējās uz krievu izcelsmi un piederību krievu kultūrai, valodai un ticībai.

Grāmata nepretendē uz enciklopēdijas vai nopietna vēsturiskā darba statusu. Tās uzdevums – veicināt interesi par Dinaburgas – Daugavpils – Dvinskas notikumiem bagātu dzīvi, kārtējo reizi uzsverot personības lomu vēsturē. Grāmatā ir labi pazīstamie vārdi un nepelnīti pazaudēti vārdi, kas kļuva par autora atradumu. Un bieži tieši tie ir pelnījuši plašāku stāstu.

Grāmata tika izdota Daugavpils pilsētas domes „Sabiedrisko organizāciju atbalsta fonda” programmas ietvaros.

Publiskā grāmatas prezentācija notiks pēc Covid-19 ierobežojumu atcelšanas.

Sagatavoja:

Gaļina Ivanova

Biedrība “Krievu kultūras centrs “Kalistratova nams””

kkc_kn@inbox.lv