HOHLOMAS ISTABIŅA

Andrejs Kudirka
1. februāris, 2023.

Hohlomas istabiņa tika atvērta 2005. gada februārī. Tā ir viena no visinteresantākajām un oriģināli noformētākām Krievu nama izstāžu zālēm. Neliela, taču ļoti mājīga telpa ir veidota krievu mājas stilā, bet tās mēbeles ir apgleznotas Hohlomas rakstu stilā.

Neatkārtojamu interjera kolorītu piešķir arī krāsainie lakati, kuri ir atvesti no dažādiem Krievijas apgabaliem, Žostovas paplātes, košas matrjoškas un vara patvāri. Taču istabiņas galvenais rotājums ir īstas krievu Hohlomas kolekcija.

Hohloma – spoža, īpatnēja krievu tautas dekoratīvās mākslas parādība. Šai tradicionālajai daiļamatniecībai ir vairāk nekā 300 gadu gara vēsture. Tā radās XVII gadsimta otrajā pusē pilsētiņā Zavolžje pie Ņižņijnovgorodas netālu no tirdzniecības ciemata Hohloma, no kura arī tika radies šīs daiļamatniecības nosaukums. Šīs ar mežiem bagātas zemes jau izsenis bija slavenas ar prasmīgiem kokgriezējiem, bet vietējie apgleznošanas meistari, starp kuriem bija slaveni svētbilžu mākslinieki, izgudroja unikālu koka izstrādājumu apgleznošanas veidu, kas imitē apzeltīšanu.

Hohlomas izstrādājumi ir populāri visā pasaulē. Pirmkārt tie piesaista ar savu oriģinālo krāsojumu. Tradicionālais ornaments no vijīgām zālēm un ziediem un apgleznojuma svinīgi krāšņais kolorīts, kas balstās uz sarkanās, melnās un zelta krāsu kombinācijām, piešķir hohlomai īstu vērtību.

Daugavpils Krievu kultūras centra kolekcija, kura tika vākta divdesmit piecu gadu laikā, tiek uzskatīta par vienu no labākajām Latvijā. Tajā ir iekļauti visdažādākie priekšmeti: dekoratīvas vāzes, bļodas un kausi, karotes, sālstrauki, trauku komplekti zivju zupai, medum, ogām un kvasam, kā arī daudzpriekšmetu servīzes, kas ir domātas svinībām. Starp eksponātiem redzamākajā vietā ir slaveni un iemīļoti visā pasaulē suvenīri – matrjoškas. Krievu kultūras centrs lepojas, ka ekspozīcijā ir daudz dažādu matrjošku komplekti, kas pārstāv Ņižņijnovgorodas, Lipkovskas, Holujas skolas. Un, lai arī eksponātu skaits nav tik liels, to unikalitāte var pārsteigt un iepriecināt ikvienu krievu tautas mākslas pazinēju un cienītāju.
Hohlomas istabiņa ir ne tikai izstāžu zāle, bet arī savdabīga kafejnīca. Šeit Krievu kultūras centra darbinieki uzņem viesus. Te notiek lekcijas par tautas mākslu skolēniem un studentiem, bērnu svētki, koncerti, atpūtas vakari un citi interesanti pasākumi.

AUDIO GUIDE ENG