Krievu nams 2016-2017-2018: Atskaite par pagājušo 22. radošo sezonu un plāni uz 23. sezonu

Šodien, 2018.gada 20.oktobrī, mēs atklājam 23.radošo sezonu. Tas nozīmē, ka jau 23. gadu centrs rūpīgi kopj krievu tradīcijas un iegulda lielu darbu kultūras dzīves attīstība gan Daugavpilī, gan Latvijā.-----

Centrā darbojas 6 radošie kolektīvi:

folkloras ansambļi „Rusiči” un „Slavjanka”, vīriešu ansamblis „Vdohnovenije”, koris „Maļinovij zvon”, bērnu un jauniešu deju ansamblis „Uzori” un bērnu vokālais ansamblis “Russkije Karagodi”. Pagājušajā sezonā mēs kļuvām vēl bagātāki – nāca klāt vēl viens kolektīvs – tagad mūs priecē teātra studija “Russkij dom”. Un jau 23. gadu Krievu kultūras centru vada Geroida Bogdanova – goda daugavpiliete, viņas darbs ir atzīmēts ar augstām Latvijas un Krievijas godalgām.

 Taču pirms atklāt sezonu, piedāvāju atcerēties, cik svarīgu pasākumu jau ir noticis. Tā taču ir mūsu pieredze, mūsu panākumi, Krievu nama atpazīstamība gan Daugavpilī, gan Latvijā un ārzemēs.

 Tātad, 22. sezona tika atklāta 7.oktobrī lielajā koncertā Kultūras pilī.

 Novembrī, Latvijas dzimšanas dienā Krievu namā tika atklāta vēsturiskā ekspozīcija, veltīta Latvijas Republikas dibināšanai, bet radošie kolektīvi uzdāvināja pilsētai svētku koncertu. Vēlāk Krievu namā mēs uzņēmām nacionālās biedrības folkloras svētkos “Kāpostkundze”, kur gan kāpostus skābējām, gan dziesmas dziedājām. Gribu uzsvērt, novembrī krievu laikrakstā “Kultūra” tika publicēts raksts par pazīstamajiem Latvijas krieviem, starp kuriem ir arī Geroidas Bogdanovas vārds. Rakstā ir šādi vārdi: “Krievu nams” kļuvis ne tikai par Daugavpils, bet visas Latvijas simbolu”. Un vēl viens priecīgs notikums bija novembrī: starptautiskajā festivālā “Rižskij prjanik” mūsu ansamblis “Uzori” ieguva 1.(pirmo)vietu. Kolektīvu vada Arina Popova.

 Decembrī Vienības namā notika kora „Maļinovij zvon” koncerts “Visa dzīve kā dziesma”, kas tika veltīts mākslinieciskā vadītāja un diriģenta Vasilija Kuženko jubilejai. Ar šo koncertu mākslinieks noslēdza savu radošu darbību un aizgāja pelnītajā atpūtā. Un kori vadīt sāka jauns diriģents Pāvels Gončarovs. Krievu kultūras centra vadība jau atzīmē, ka gada laikā koris paplašināja savu repertuāru, pieauga skatuviskās kultūras līmenis.

 2017.gads sākās uzreiz ar svētkiem – mūsu vokālais vīriešu kolektīvs „Vdohnovenije” atzīmēja savu 10. (desmito) gadadienu, rīkojot jubilejas koncertu. Mēs lepojāmies ar mūsu vokālistiem un vēlam viņiem Reginas Krukovskas un Nikolaja Rjabcova vadībā atzīmēt arī 20.(divdesmito), 30.(Trīsdesmito) un 50. (piecdesmito) jubileju!

 Janvārī Daugavpili apmeklēja Latvijas prezidents Raimonds Vējonis ar dzīvesbiedri. Viņiem tika pasniegts suvenīrs – Latgales šķīvītis, krievu mākslinieka no Krievu kultūras centra Pjotra Hudobčenoka darināts.

 Fotoatskaiti par pagājuša gada svētkiem jūs varat apskatīt uz stendiem. Trešo reizi kopā ar pareizticīgo baznīcu mēs rīkojām Kristīšanas svētkus Stropu ezerā. Šie garīgie svētki iepatikās daugavpiliešiem, un ar katru gadu dalībnieku skaits pieaug. Svētki tiek rīkoti tā, lai cilvēki justos droši, lai būtu ērti piekļūt.

 Uz tradicionālo janvāra koncertu “Ziemas prieki” sanāca pilna Kultūras pils zāle skatītāju. Tajā piedalījās ne tikai Krievu kultūras centra kolektīvi, bet arī nacionālo biedrību ansambļi un Daugavpils un Rēzeknes bērnu studijas. Liekas, ka nav iespējams apvienot vienā scenārijā krievu folkloru, baltkrievu un ukraiņu kolorītu, sarīkojuma dejas, cirku, baletu… Taču mums izdevās. Un koncerts bija brīnišķīgs!

 Februārī mēs svinējām Vienības laukumā Masļeņicu. Vairāk par pieciem tūkstošiem cilvēku cienājās ar pankūkām, piedalījās rotaļās, klausījās koncertu. Mūsu Masļeņicas lelle bija pati augstākā Eiropā – virs 5 metriem. Uz Masļeņicu Daugavpilī speciāli tiek rīkoti ekskursiju tūri, un tūristi atbrauc ar autobusiem.

 Martā mēs rīkojām bērnu festivālu “Cīruļi”. Kopā ar mūsu mazajiem māksliniekiem pavasari aicināja arī ansambļa “Russkije prostori” no Vladimira (Krievija).

 Aprīlī bērnus un vecākus mēs aicinājām uz krievu pasakas svētkiem – brīnišķīga izrāde mūsu teātra studijas “Russkij dom”. Un joprojām pils zāle bija pilna ar skatītājiem.

 Maijs kļuvis par visbagātāko uz pasākumiem mēnesi. Daugavpils centrā tika rīkoti Baltā galdauta svētki. Prezidents Raimonds Vējonis nogaršoja Krievu kultūras centra cienastu – visā pasaulē pazīstamus pelmeņus, pankūkas un okrošku. Un viss viņām garšoja. Bet kultūras ministre aizveda dāvanu – izšūtu spilvenu.

 Bet Krievu namā mēs sarīkojām Mātes dienu bērniem no sociālajām ģimenēm. Mēs apbalvojām visus mūsu radošo konkursu dalībniekus, bet viņu skaits pārsniedz 300. Mēs svinīgi, Minskas zvonnicas zvaniem skanot pie Aleksandra Ņevska kapelas atklājām Slāvu kultūras dienas. Un vēlāk Vienības laukumā uzdāvinājām pilsētas iedzīvotājiem lielu folkloras ansambļa “Rusj” no Vladimira koncertu. Bet dienu iepriekš Krievu nama vasaras estrādē rīkojām svētkus ar viesu no Krievijas, Igaunijas, Lietuvas un Latvijas uzstāšanos.

 Un Krievu namā tika atklāta vēl viena vēsturiskā ekspozīcija – “Kultūras dzīve Dvinskā - Daugavpilī”.

 Jūnijā Krievu nama kolektīvi iekaroja Rīgas skatītāju sirdis. Koncertu “No Daugavpils ar mīlestību” Maskavas namā rīdzinieki skatījās ar sajūsmu.

 Augusts – tas, protams, ir svētki “Jabločnij spas”. Šie svētki ir jauni – Tos rīkojām tikai otro reizi. Šā gada svētku rozīnīte bija ģimeņu godināšana – “zelta” un “sudraba” jubilāri.

 Ar kādiem plāniem mēs sākam radošu sezonu? Esam lepni paziņot, ka 4 mūsu kolektīvi tika pielaisti konkursa atlasei dalībai mazākumtautību festivālā “Baltika”. Tie ir folkloras ansambļi „Rusiči” (vadītāja Tatjana Zubkova) un „Slavjanka” (vadītāja Jevgenija Panova), vīriešu ansamblis „Vdohnovenije”, koris „Maļinovij zvon”. Bet mūsu jauniešu deju kolektīvs „Uzori” gatavojas dalībai Vislatvijas deju svētkos. Mēs visiem vēlam panākumus! Šogad koris „Maļinovij zvon” atzīmēs savu 35. jubileju, un šīs svinības notiks 4.decembrī Latviešu kultūras centrā.

 Jaunajā sezonā visi mūsu pasākumi notiks Latvijas simtgades gaisotnē. Pilsētas dome jau atbalstīja mūsu plānu sezonai: tradicionālos lielos svētkus “Svjatočnije poteški”, Kristīšana, Masļeņica , Slāvu lasījumi, Jabločnij Spas… Uz Slāvu kultūras dienu atklāšanu mēs plānojam unikālu pasākumu – pirmo starptautisko zvanu mūzikas festivālu! Tas ir Geriodas Ivanovnas sapnis, un mēs zinām, ka tie mēdz piepildīties! Līdz ar to darbs nebūs viegls, būs daudz kas jāpadara, un mēs aicinām gan darbiniekus, gan kolektīvu dalībniekus ļoti nopietni pievērsties mērķu sasniegšanai un ar Dieva svētību uzsākt jaunu 23. radošu sezonu!

Sagatavoja Gaļina Ivanova

Tulkoja Irina Jegorova